Bimbrownicy z Południa

Biała błyskawica (White Lightning, 1973), reż. Joseph Sargent

Burt Reynolds jako więzień Gator McClusky, którego brat zostaje zamordowany przez szeryfa J.C. Connorsa. McCluskiemu został rok odsiadki, jednak po otrzymaniu złych wieści postanawia samemu dopaść szeryfa. W tym celu zawiera układ z władzami federalnymi – wypuszczą go z więzienia jeśli pomoże zebrać dowody przeciwko szeryfowi świadczące o jego udziale w nielegalnym handlu bimbrem (posiadającym wiele nazw, m. in. właśnie biała błyskawica) i unikaniu związanych z tym podatków. Żeby tego dokonać, Gator musi przeniknąć do środowiska bimbrowników z Bogan County i wkręcić się do roboty jako dostawca. A że kierowcą jest świetnym…

Niby typowy amerykański film akcji z lat 70., ale ogląda się nad wyraz przyjemnie – pościgi samochodowe jakich dzisiaj już się nie kręci (choć to nic w porównaniu ze Znikającym punktem czy scenami akcji spod ręki Friedkina), przyzwoite aktorstwo, dobra muzyka (utwory Charlesa Bernsteina wykorzystał później Tarantino w Kill Bill i Bękartach wojny), lekko anarchistyczna fabuła – nie do końca uczciwy szeryf siedzący po uszy w nielegalnym handlu i trzymający z tego powodu za jaja członków lokalnej społeczności, która pomaga w dystrybucji białej błyskawicy. Oczywiście nasz bohater, pomimo wyroków i pobytu w więzieniu, jest bardziej uczciwy i szlachetny niż stróż prawa (choć święty to on też nie jest).

A wśród tego wszystkiego znajdzie się też miejsce dla hipisów, czym rodowici „rednecks” zachwyceni nie są. Całość doprawiona odrobiną humoru i akcji, choć momentami robi się bardzo poważnie – w końcu chodzi o zabójstwo brata protagonisty. Przyjemny, lekki film.

Reklamy

Informacje o Bezdroża kinomana

Entuzjasta kina, lubię ratować od zapomnienia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Film i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.