Reality TV

Wideodrom (Videodrome, 1983), reż. David Cronenberg

Max Renn (James Woods) jest jednym z szefów Civic TV. Nadawany przez nich program to telewizyjne exploitation – żeby móc konkurować z głównym nurtem, transmitują same brudy, typu pornografia i przemoc. Pewnego dnia natrafia na piracki sygnał pokazujący torturowanie ludzi, materiał idealny dla jego stacji. Jednak znalezisko okaże się czymś większym i o wiele groźniejszym, niż zwykły snuff.

Niezbyt pozytywna wizja świata. Społeczeństwo żyjące w kulturze nadmiaru, przesytu bodźców. Ludzie szukający coraz więcej pobudzających impulsów, dla których odpowiedzią jest przemoc i ostry seks. Telewizja i związana z nią technologia sama staje się żyjącym organizmem ingerującym w życie człowieka. Video pokazuje rzeczywistość, choć powstałą ze zmieszania tej realnej z wirtualną, nasączoną halucynacjami. Zresztą po co nam realne, skoro możemy mieć lepsze wirtualne?

Jak to u Cronenberga, lęki wywołane wytworzeniem nowego, obcego narządu, połączeniem ciała z osiągnięciami techniki – w tym wypadku przez zespolenie człowieka z „magnetowidem” i pistoletem. Główny bohater traci kontakt nie tylko z prawdziwym światem ale i z samym sobą, zaczyna mieć problemy z określeniem własnej tożsamości. Nie mogło też zabraknąć seksu doprawionego cierpieniem – w końcu nic tak nie podnieca jak zadawanie bólu. No i pewna korporacja snująca plany przejęcia kontroli nad światem.

Sporo zachodu, żeby pokazać ogłupiający wpływ mediów oraz zgubne skutki rozwijającej się technologii, jej wpływu na życie człowieka, możliwość manipulacji. Wideodrom po tylu latach od premiery jest wciąż świeży i aktualny. Może i efekty specjalne są gumowe i nie wyglądają realistycznie, ale wykorzystane zostały bardzo sprawnie. W połączeniu z dobrą grą aktorską, szczyptą czarnego/groteskowego humoru, klimatem i pomysłem – ogląda się świetnie. Long live the new flesh.

Reklamy

Informacje o Bezdroża kinomana

Entuzjasta kina, lubię ratować od zapomnienia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Film i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.