Surveyor (2011) – reż. Scott Blake

Zaleca się zwiększyć głośność.

Rok 1848, ostatnie dni wojny amerykańsko-meksykańskiej. Mierniczy (David Kulcsar) powraca z Dzikiego Zachodu, gdzie na zlecenie rządu badał tereny dla przyszłych osadników. Droga prowadząca go przez krajobraz Ameryki rozdartej walkami pełna jest niebezpieczeństw.

Autorem tego precyzyjnego i klimatycznego antywesternu jest amator samouk,
dzisiaj 29-letni Scott Blake. Prace nad filmem trwały 2 lata, scenariusz liczył 10 stron, budżet zasilały prywatne (rodzinne) fundusze oraz dotacja z Bainbridge Island Arts and Humanities Council, zaś niewielką ekipę stanowili ludzie, których reżyser miał „pod ręką”.

Impulsem do nakręcenia filmu była lektura Krwawego południka Cormaca McCarthy’ego. Jako że prawa autorskie leżały poza zasięgiem początkującego filmowca, Blake zaczął studiować książki historyczne, dzięki czemu trafił na zagadnienie miernictwa. Choć milczy
o tym historia amerykańskiego zachodu, był to najniebezpieczniejszy zawód w początkach XIX wieku, umożliwiający położenie fundamentów pod miasta i rosnącą cywilizację. Praca mierniczych prowadziła do zagarnięcia ziem, dlatego też Indianie uznawali to za czarną magię.

Obraz przeszedł wstępną selekcję do konkursu Your Film Festival, organizowanego przez Ridleya Scotta. Niestety został zdyskwalifikowany za umieszczenie cytatu z książki McCarthy’ego, na co Blake nie zdołał uzyskać pozwolenia pisarza.

Surveyor miał premierę w październiku 2012 roku na Tacoma Film Festival, po czym popadł w zapomnienie. W 2013 roku Blake trafił na listę 25 nowych twarzy kina niezależnego tworzoną przez magazyn Filmmaker.

Polecam.

Reklamy

Informacje o Bezdroża kinomana

Entuzjasta kina, lubię ratować od zapomnienia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Do obejrzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.