Kwon-taek Im – koreański klasyk

Kwon-taek Im jest legendą rodzimej kinematografii. Na przestrzeni 52-letniej kariery nakręcił ponad 100 filmów, z czego 50 już w pierwszej dekadzie twórczości. Zyskał przydomek „ojciec koreańskiego kina”, jako że w swoich dziełach podejmował tematy związane z życiem, historią i tradycją Korei Południowej.

Urodził się 2 maja 1936 roku w Jangseong, dorastał w Gwangju. Jego rodzina doświadczyła przykrości wojny koreańskiej (1950-1953). Naukę porzucił na etapie gimnazjum, po śmierci ojca. W poszukiwaniu pracy przeprowadził się do Busan, następnie do Seulu
w 1955. Tam poznał reżysera Chang-hwa Chunga, który wprowadził go do studia. Im przez kolejne pięć lat był asystentem reżysera. Kina uczył się oglądając filmy z Ameryki i Europy, zaś tajniki produkcji poznawał pomagając we wszystkim na planach zdjęciowych.

Debiutował w 1962 roku filmem Farewell Duman River. W latach 60. był niezwykle płodnym reżyserem kontraktowym, tworzył we wszystkich gatunkach, przeważnie tytuły klasy B. O wielu z tych taśmowych obrazów chciałby zapomnieć, niektóre rzeczywiście uleciały z jego pamięci. Gdy po latach natrafił w telewizji na pośledniej klasy dzieło, zastanawiał się, kto mógł stworzyć takiego potworka. Z lekkim zażenowaniem przeczytał napisy końcowe, w których widniało jego własne nazwisko.

Im zaczynał karierę w czasach militarnego reżimu, przez co musiał liczyć się z cenzurą
i kontrolą. Kręcąc w zawrotnym tempie, nawet 8 filmów rocznie, zwyczajnie wypełniał zapotrzebowanie masowej widowni. Jednak niezależnie od ich jakości, była to cenna nauka zawodu. Doskonalił swoje rzemiosło i rozwijał pasję tworzenia, która nie tkwiła w nim od samego początku – wszak do przemysłu trafił tylko z myślą, aby zarobić na jedzenie.

The General’s Son (1990)

Pierwotnie chciał kręcić kino akcji i komedie w stylu hollywoodzkim, jednak zdał sobie sprawę, że zawsze będzie ograniczany mniejszym budżetem i starszym sprzętem. Dlatego też porzucił rywalizację z Ameryką i skupił się na realizacji filmów podkreślających charakter i wyjątkowość własnego kraju, właściwe mu rytuały i zachowania, społeczne normy.

Przełom nastąpił w 1976 roku, gdy światło dzienne ujrzał Wang Sib Ri, My Hometown. Traktując kino już jako sztukę, reżyser skupiał się na różnych aspektach koreańskiej kultury: szamanizmie (Divine Bow, 1979; Daughter of Fire, 1983), buddyzmie (Mandala, 1981; Aje Aje Bara Aje, 1989), sytuacji kobiet (The Surrogate Woman, 1986), japońskiej okupacji (The Family Pedigree, 1978), polityce (The Tae Baek Mountains, 1994) i innych.

W latach 80. i 90. wyprowadził ojczyste kino na arenę międzynarodową. Jego filmy gościły m.in. na festiwalach w Berlinie, Wenecji i Moskwie. Na początku lat 90. powrócił na chwilę do kina gatunkowego, kręcąc gangsterską trylogię The General’s Son (1990-92). Dwie pierwsze części były najlepiej zarabiającymi tytułami w kraju w latach ’90 i ’91.

W roku 1993 miał premierę bodaj najsłynniejszy obraz reżysera, Sopyonje. Ta niezależna produkcja okazała się pierwszym koreańskim filmem, który przekroczył próg miliona widzów i to tylko w samym Seulu. Jest to historia mężczyzny trudniącego się pansori, rodzajem tradycyjnej muzyki ludowej, który wbrew zmieniającym się czasom i słabnącej popularności tejże sztuki, uczy pansori dwójkę swych dzieci.

Sopyonje (1993)

Ogromny sukces Sopyonje zaskoczył nawet samego reżysera. Był to jego wymarzony projekt, który kiełkował już od lat 60. Po finansowym sukcesie debiutu, Im został zaproszony przez producenta na obiad, gdzie po raz pierwszy zobaczył występ pansori. Zachwycony, postanowił nakręcić o niej film, lecz ta ginąca tradycja nie przyciągała inwestorów. Dopiero sukces trylogii The General’s Son otworzył Imowi drogę do zrealizowania planu.

W 2002 roku nakręcił Chihwaseon, znakomity portret XIX-wiecznego malarza imieniem Seung-up Jang (w tej roli znany z Oldboya Min-sik Choi). Obraz cieszył się popularnością także poza granicami kraju i przyniósł Imowi nagrodę za reżyserię na MFF w Cannes, jako pierwszemu Koreańczykowi w historii festiwalu. Pięć lat później wyreżyserował swój setny film, Ponad czasem.

Jego droga twórcza obfitowała w liczne nagrody. Zdobył m.in. honorowego Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (2005), Akira Kurosawa Award na MFF w San Francisco (1998), odznaczenie francuskiej Legii Honorowej (2007), a także nagrody za całokształt twórczości – Asian Film Awards (2015) oraz na Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (2016).

Polskie piśmiennictwo filmoznawcze nie sięgnęło jeszcze po koreańskiego klasyka. Więcej informacji o reżyserze i jego kinie można znaleźć choćby w anglojęzycznych książkach Korean Film Directors: Im Kwon-taek oraz Im Kwon-Taek: The Making of a Korean National Cinema.

Chihwaseon (2002)


Źródła:
BFI Conversation, Britannica, Hangul Celluloid, KMDb, KoBiz, London Korean Links

Advertisements

Informacje o Bezdroża kinomana

Entuzjasta kina, lubię ratować od zapomnienia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Korea atakuje!, Ludzie kina i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s